Maciej Piotr Synak


Od mniej więcej dwóch lat zauważam, że ktoś bez mojej wiedzy usuwa z bloga zdjęcia, całe posty lub ingeruje w tekst, może to prowadzić do wypaczenia sensu tego co napisałem lub uniemożliwiać zrozumienie treści, uwagę zamieszczam w styczniu 2024 roku.

piątek, 14 czerwca 2024

Pismo lustrzane i mówienie do siebie





przedruk




Pismo lustrzane - jakie są jego przyczyny i co można zrobić


Pismo lustrzane może być uzasadnione na wiele sposobów. W tym artykule wspominamy o niektórych rozwiązaniach wspieranych przez naukę.


Pismo lustrzane odnosi się do pisania liter i cyfr w odwrócony sposób, tak jakby były odbite w lustrze. Jest to szczególnie powszechne u dzieci. Na przykład, gdy chcą napisać „d”, piszą „b”.

Po latach badań hipoteza, że pismo lustrzane występuje tylko u dzieci leworęcznych, została przyjęta jako zasadna. Jednak dzisiaj wiemy, że powody pisania lustrzanego są poznawcze i behawioralne.


Fischer i Koch twierdzą, że źródło tej trudności można znaleźć w tzw. symetryzacji lub generalizacji lustrzanej. Ten proces jest odpowiedzialny za to, że ludzie są w stanie rozpoznać obiekt niezależnie od jego orientacji.

Symetryzacja pomaga zidentyfikować obiekt zorientowany w lewo tak szybko, jak gdyby był zorientowany w prawo. Jest to niezwykle przydatne do nauki rozróżniania twarzy, niezależnie od tego, na którą stronę patrzysz.

Jednak według tych autorów odkryto również, że podczas rejestrowania obrazów mózg eliminuje informacje o orientacji (w lewo lub w prawo) tych obrazów. To sprawia, że maluchy poznają kształt liter i cyfr poprzez pamięć, a nie ich orientację.
Behawioralne przyczyny pisania lustrzanego

Inną przyczyną pisania lustrzanego jest charakter bardziej behawioralny i związany jest z kulturą, w której dzieci rozwijają się językowo. Jak wyjaśniliśmy wcześniej, dzieci zapamiętują kształt postaci, ale nie ich orientację. Jednak pisząc je, muszą dać im orientację.

W krajach, w których języki są pisane od lewej do prawej, dzieci zwykle wskazują na prawo. Oznacza to, że znaki, które odwracają, są zorientowane w lewo. Na przykład J, 7, 9.

Aktualne badania twierdzą, że gdy dzieci, które mają tendencję do odwracania cyfr i liter i patrzą w lewo (1, 3, J, Z.), prawdopodobieństwo, że to zrobią, jest zmniejszone. Natomiast w krajach, których język jest pisany od prawej do lewej, dzieje się odwrotnie. Dzieci mają tendencję do odwracania znaków zorientowanych w prawo. Na przykład C, D, 6.


Istnieją również inne przyczyny pisania lustrzanego. Wśród nich są problemy z pamięcią (konsolidacja i odzyskiwanie informacji), percepcją, uwagą i wzrokiem lub nabywaniem lateralizacji. W rzeczywistości można je uznać za oznakę problemu z pisaniem lub językiem.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że pisanie lustrzane nie występuje u wszystkich dzieci ani nie występuje systematycznie. Może to być po prostu kolejny proces nauki czytania i pisania. Dlatego przy niewielkim wsparciu rodziców można to rozwiązać. Niemniej jednak, jeśli problem nie ustąpi, warto udać się do specjalisty, aby wykluczył on wszelkie przyczyny neurologiczne.


Pismo lustrzane występuje jako poziome (znaki obrócone wokół swojej osi poziomej) lub pionowe (znaki obrócone wokół własnej osi pionowej). Niezależnie od rodzaju rotacji, pewne czynności mogą pomóc w rozwiązaniu problemu. Na początku konieczne jest, aby dziecko rozwinęło swoją lateralizację, koordynację wzrokowo-ruchową i zarządzanie czasoprzestrzenią. Na przykład rzucanie piłeczkami jedną, a potem drugą ręką, zabawa w chowanego, naśladowanie ruchów zwierząt lub przedmiotów, wykonywanie skrętów, pętli i kształtów ciałem.

Podejście multisensoryczne jest jednym z najbardziej kompletnych podejść do pisania lustrzanego. Pozwala dziecku zintegrować pisownię i kształt każdej postaci, a także ich orientację za pomocą wielu zmysłów.

Aby to zrobić, powinno napisać literę lub numer na ziemi dużym kawałkiem kredy. Poproś je, aby najpierw śledziło go wzrokiem. Następnie niech naśladuje to ręką. Później przejdź przez list na piechotę. Pomocne mogą być również kropki i kolorowanie pustych znaków. Możesz również zapewnić dziecku pomoce wizualne i sztuczki mnemoniczno-percepcyjne, aby ułatwić zadanie („Najpierw musisz przesunąć ołówek trochę w lewo i iść w górę”). Pamiętaj, kiedy je nadzorujesz, zawsze bądź cierpliwy.

Jeśli pisanie lustrzane trwa zbyt długo lub uważasz, że może to być przyczyna leżąca u podstaw, nie wahaj się i odwiedź specjalistę. Będą w stanie dokonać rygorystycznej oceny sprawy i zaplanować skuteczną interwencję w celu rozwiązania problemu.





Mówienie do siebie - trzy wynikające z niego korzyści





Zjawisko takie jak mówienie do siebie może czasem sprawić, że osoby znajdujące się w naszym otoczeniu będą dziwnie na nas spoglądać okazując zupełny brak zrozumienia. Mówienie do siebie może również sprawić, że niektórzy będą Cię uznawać za szaleńca. Ale – pomijając ocenę innych – złapałeś się kiedyś na mówieniu do samego siebie?

Być może robisz to tak często, że stało się to pewną określającą Cię cechę, stałym zwyczajem. Mówienie do siebie w rzeczywistości nie jest niczym złym. Pozwala raczej na pozbieranie i uporządkowanie myśli zaplątanych gdzieś w głębi naszego umysłu. Wiele osób świadomie lub nie, stosuje tę technikę koncentracji.

Innym mówienie do siebie służy odmiennemu celowi. Robią to, aby zapamiętać określoną informację i połączyć ją z tym, co już wiedzą. Inną sytuacją powodującą mówienie do siebie może też być dokuczająca komuś samotność.

Tak więc niezależnie od tego, z jakich powodów rozmawiasz z samym sobą, w żadnym wypadku nie musisz się tego wstydzić. Jeżeli jednak nie uznajesz tego zjawiska za coś pozytywnego, w tym artykule podamy kilka powodów, dla których przekonasz się, że warto do siebie mówić.


1. Mówienie do siebie uspokaja

Być może przytrafiło Ci się mówić do siebie, gdy znajdowałeś się pod wpływem silnego stresu. I słusznie. W stresujących sytuacjach mówienie do siebie rzeczywiście pomaga zebrać myśli, rozjaśnić umysł, dobrze się zorganizować i jaśniej widzieć całokształt danej sytuacji.

Wyobraź sobie, że mając już dobrze zorganizowany dzień, nagle dowiadujesz się, że musisz wykonać jakąś dodatkową pracę nie cierpiącą zwłoki. Żeby podołać temu zadaniu musisz na nowo zorganizować swój pozostały czas. Choć wcale tego nie chcesz, zaczyna działać na Ciebie stres i niepokój. Mówienie do siebie jest tym, co naprawdę może Ci teraz pomóc.

Czy zdarzyło Ci się, że musiałeś przygotować jakieś przemówienie? Choć tuż po zakończeniu przemowy możesz poczuć ulgę i rozluźnienie, to zanim wyjdziesz na scenę stres wydaje się nie do wytrzymania. Zapytaj się więc na głos: “Dlaczego się denerwuję?” To pomoże Ci odzyskać spokój i zrelaksować się.


Mówienie do siebie jest też wynikiem stresu wynikającego z faktu, że pozostajemy zupełnie sami i wcale nam się to nie uśmiecha. W rzeczywistości otacza nas wiele osób, które nie lubią samotności i kiedy taka sytuacja ich spotyka, zaczynają mówić do siebie, co natychmiast ich uspokaja.


2. Mówienie do siebie, a skuteczność

Tak jak już wspomnieliśmy, mówienie do siebie w stresujących sytuacjach sprawia, że możemy się lepiej zorganizować i pozbierać myśli. Żeby to stwierdzenie mogło nabrać więcej wagi, chcemy poprzeć je badaniami naukowymi, które na ten temat przeprowadzono.

Psychologowie Gary Lupyan z Uniwersytetu w Wisconsin i Daniel Swingley z Uniwersytetu w Pensylwanii poddali badaniom grupę ochotników, którym przydzielono do wykonania pewne zadanie. Rezultaty były takie, że osoby pracujące nad rozwiązaniem problemu w ciszy uporały się z problemem znacznie wolniej niż grupa ochotników mówiących do siebie.

W ten sposób potwierdzono, że mówienie do siebie rzeczywiście pozwala lepiej organizować pracę naszego mózgu i działać wydajniej. Kiedy możemy wykorzystać tę zależność? Na przykład wtedy, gdy pracujemy nad jakimś projektem i czujemy, że utknęliśmy w martwym punkcie.

Najciekawsze jest to, że nasza zdolność komunikacji jest ukierunkowana nie tylko w stosunku do innych osób, ale również w stosunku do nas samych. Tak więc mówienie do siebie pomoże Ci sprostać wielu wyzwaniom, którym w inny sposób być może nie mógłbyś sprostać tak łatwo.


3. Mówienie do siebie motywuje

Czy uważasz, że mówienie do siebie jedynie pomoże Ci być bardziej skutecznym i lepiej układać myśli? Nic bardziej mylnego. Korzyści jest bowiem znacznie więcej. Kto mówi do siebie, wykazuje większą skuteczność w realizacji planów i marzeń. Czynność ta dodaje nam motywacji i służy jak trener motywujący do osiągnięcia celu.

Kiedy nakryjesz się na tym, jak do siebie mówisz, z pewnością zauważysz, że nie brakuje w tej konwersacji pochwał i słów mających na celu dodanie odwagi Twojemu wewnętrznemu “ja”.

Nie wahaj się mówić do siebie, gdy czeka Cię ważny egzamin i się do niego przygotowujesz lub gdy spotyka Cię inna stresująca sytuacja. W jednej z nich rozmowa z sobą pomoże Ci zapamiętać coś ważnego, a winnej pozbierać i zorganizować błądzące myśli w celu rozwiązania jakiegoś problemu.


Jedno jest pewne. Cisza nie pomoże.

Spójrz na to z innej strony. Jeśli usłyszysz inną osobę, która mówi sama do siebie, nie wahaj się udzielić jej pochwały. Teraz już nie musisz patrzeć na nią jak na szaleńca. Być może znajduje się pod wpływem stresu i musi szybko pozbierać myśli.

Tak więc nie używaj daru mowy tylko po to, by zabawiać innych. Ty sam również zasługujesz na swoje własne dobre słowo. Po tym, jak uczymy się ufać sobie, kochać samego siebie i być świadomym, tego, na co zasługujemy, nie uważasz, że jest to najlepszy moment, by zacząć mówić do siebie na głos?








pieknoumyslu.com/pismo-lustrzane-przyczyny-i-rozwiazania/?utm_medium=org&utm_campaign=new_search&utm_source=mcfb&utm_content=mc_958138



pieknoumyslu.com/mowienie-do-siebie-korzysci/




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz