Pozwoliłem sobie dzisiaj na przedruk z fb Łukasza Jastrzębskiego.
Obok urzekającej frazy
"a byłym Romanem Giertychem"
- ciekawy zestaw wiadomości
Łukasz Jastrzębski
Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 03.04.2025Polska. Premier Donald Tusk na platformie X napisał: "Cyberatak na system informatyczny Platformy Obywatelskiej. Zaczęła się obca ingerencja w wybory". Doszło do próby przejęcia kontroli nad komputerami pracowników partii i sztabu wyborczego. Informację skomentował minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wielu komentatorów, w tym przenikliwy Mirosław Majkowski widzi w tym podobieństwa do schematu jaki zastosowano w Rumunii.
Polska. Koniec świadczenia 800 plus dla Ukraińców? Resort spraw wewnętrznych kończy prace nad projektem ustawy odbierającym świadczenie 800 plus nieaktywnym zawodowo cudzoziemcom z państw trzecich, w tym z Ukrainy. Niewykluczone, że projekt trafi do Sejmu jeszcze przed końcem kampanii prezydenckiej i stanie się jednym z wiodących tematów tej kampanii.
Polska. Prokurator Generalny Adam Bodnar wydał wytyczne dla prokuratorów jak ścigać w sprawców mowy nienawiści, między innymi w internecie. W wytycznych można znaleźć informacje, że postępowaniami zajmą się przygotowani do tego prokuratorzy.
1. Część przestępstw będzie ściągana z urzędu lub na wniosek prokuratora. 2. Prokurator może zatrzymać telefon, laptop czy inne urządzenie elektroniczne, zostanie ono zbadane przez biegłych. Pod uwagę będą brane także usunięte wpisy/komentarze. 3. W świetle Wytycznych Prokuratora Generalnego Adama Bodnara mowa nienawiści obejmuje także komunikaty wizualne, czyli np. memy. Według ekspertów dotyczy to przede wszystkim tzw mowy nienawiści wobec Ukraińców.
Polska. Gorszące sceny w Sejmie RP. Skandaliczna wymiana zdań między prezesem PiS-u Jarosławem Kaczyńskim, a byłym Romanem Giertychem, do której dołączyli inni posłowie PiS-u i KO. Marszałek Sejmu Piotr Zgorzelski przerwał obrady.
Polska. OKO.press zamieścił następującą informacje na swojej stronie internetowej: "Żarty się skończyły. Dziś zamknięte.
Zamykamy się na jeden dzień. Nie publikujemy nowych artykułów, nie sprawdzamy faktów. Nie nagłaśniamy afer, nie obalamy fake newsów. Przez 24 godziny OKO.press nie istnieje. Ale jeśli zabraknie nam środków, ten dzień stanie się rzeczywistością – na zawsze." Cezary Michał Biernacki napisał: "W lutym agencje informacyjne opublikowały listę beneficjentów, polskich i zagranicznych, które były finansowane przez USAID. Według niej portal poświęcony mediom Oko.press w latach 2018-2023, otrzymał z USAID 1.500.000 dolarów."
Polska. Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Światowej i Polski Ruch Lewicowy zorganizowały w Głogowie uroczystości w związku z 80. rocznicą wyzwolenia miasta od niemieckich hitlerowców. Głos zabrał związany z Klubami Myśli Polskiej Henryk Mikietyn. Podczas II wojny światowej w Głogowie było sześć obozów pracy przymusowej, w tym obóz przejściowy dla uprowadzonych polskich dzieci przeznaczonych do germanizacji.
Polska. Zmiana w opisie Obozu Zgoda w Świętochłowicach. Zniknie określenie „niemiecko-komunistyczny”, pojawić ma sie z kolei „faszystowski i komunistyczny”. Prezydent Świętochłowic Daniel Beger uważa, że to lepiej oddaje historyczną prawdę. Władze miasta ubiegają się o fundusze na renowację zabytkowej bramy. Koszt renowacji bramy może wynieść nawet 300 tysięcy złotych. Obóz na Zgodzie funkcjonował od 1942 roku jako filia niemieckiego KL Auschwitz. W 1945 roku nowe władze zorganizowały tutaj obóz dla Niemców, Górnoślązaków, hitlerowców, banderowców oraz wszelakich przeciwników nowej władzy lub uznanych za przeciwników tej władzy. Michał Kolbik z Klubu Myśli Polskiej w Katowicach napisał: "Zupełnie niezrozumiałe jest łączenie tego miejsca z Włochami rządzonymi przez Benito Mussoliniego".
Unia Europejska. Szefowa EBC Christine Lagarde zajęła stanowisko w sprawie wprowadzenia cyfrowego euro. Powiedziała między innymi: "Cyfrowe euro jest niezbędnym narzędziem dla suwerenności [Unii Europejskiej]" Szefowa EBC potwierdziła, że trwają prace nad cyfrowym euro i zapowiedziała, że "wiele się wydarzy w nadchodzącym roku". Europejski Bank Centralny od listopada 2023 roku szykuje się do emisji cyfrowego euro jako darmowego środka płatniczego we wszystkich krajach strefy euro. Obecnie 13 z 20 państw strefy polega na międzynarodowych systemach w przypadku płatności kartami.
Stany Zjednoczone. "Dzień Wyzwolenia" Ameryki. Prezydent Trump ogłosił nowe cła, które wstrząsnęły światem finansów. Prezydent USA Donald Trump ogłosił cła odwetowe na cały świat: 10% na cały import oraz 25% na samochody zagraniczne. Pokazał listę krajów i stawek ceł, które je obejmą - w przypadku Unii Europejskiej będzie to 20%. Prezydent USA powiedział: "Mamy bardzo dobre wiadomości, masa dobrych rzeczy się dzieje dla naszego kraju. To jest "Dzień Wyzwolenia", czekaliśmy na niego długo, na zawsze zostanie zapamiętany jako dzień, w którym amerykański przemysł się odrodził. Zagraniczni liderzy, oszuści, kradli pracę, byliśmy wykorzystywani przez dekady. To się kończy. Za chwilę podpiszę historyczny dekret wykonawczy, wprowadzający wzajemne cła na kraje na całym świecie. Wzajemne. Oznacza to, że oni robią to nam, a my robimy to im. Bardzo proste". Prezydent pokazał również tabelę z szczegółowymi stawkami i tak na przykład: Wietnam - 46%, Tajlandia - 36%, Chiny - 34%, Indonezja - 32%, Tajwan - 32%, Szwajcaria - 31%, Indie - 26%, Korea Płd. - 25%, Japonia - 24%, Unia Europejska - 20% i Wielka Brytania - 10%.
Stany Zjednoczone. Stany Zjednoczone nałożyły 17% cła na produkty z Izraela, co wywołało zaskoczenie i niepokój wśród izraelskich producentów. "Nie rozumiemy tego co sie dzieje. Przecież Izrael zniósł cła na produkty z USA dzień przed decyzją Donalda Trumpa" - mówią przedstawiciele izraelskiego rządu. Premier Izraela Benjamin Netanjahu "Zniesienie ceł na towary amerykańskie to kolejny krok w kierunku otwarcia rynku na konkurencję, dywersyfikacji gospodarki i obniżenia kosztów utrzymania". "The Jerusalem Post" pisze: "Jesteśmy w szoku. Byliśmy pewni, że decyzja o całkowitym anulowaniu ceł na import z USA zapobiegnie temu ruchowi. Ale tak się nie stało". Według informacji podanej przez WP - decyzja prezydenta Trumpa jest związana z zarzutami o kradzież własności intelektualnej przez Izrael.
Rosja. Federacja Rosyjska ostrzega Biały Dom w związku z napiętą sytuacją na linii Waszyngton-Teheran. Prezydent USA Donald Trump ostrzegał, że jego wojska mogą zbombardować Iran, jeśli ten nie zrezygnuje z produkcji własnej broni jądrowej. Zastępca MSZ Siergiej Riabkow powiedział: "Uważamy takie metody za niewłaściwe, potępiamy je, uważamy je za sposób, w jaki USA narzucają swoją wolę stronie irańskiej".
Rosja. Rosną majątki oligarchów. Łączny majątek 146 rosyjskich miliarderów wynosi 625,5 mld dolarów, co przewyższa oszczędności wszystkich pozostałych mieszkańców kraju. W 2024 roku najbogatsi Rosjanie wzbogacili się, aż o 48,7 mld dolarów. Najbogatszym mieszkańcem Rosji jest założyciel Łukoilu Wagit Alekpierow, którego majątek przekracza 28,6 mld dolarów.
Ukraina. Wielki skandal korupcyjny na Ukrainie. Jak informuje Wirtualna Polska "ukraińskie Ministerstwo Obrony zostało uwikłane w skandal korupcyjny związany z zakupami żywności dla wojska. Wykryte nieprawidłowości opiewają na ponad 733 mln hrywien." W sprawę zamieszani są były kierownik departamentu Ministerstwa Obrony Ukrainy oraz właścicielka i kierownicy firm dostawczych.
Ukraina. Wpływowy politolog i ekspert think tanku The German Marshall Fund of the United States (GMF) Nedim Useinow skomentował zapisy nowej wersji umowy ws. ukraińskich zasobów, zaproponowanej przez USA: "Ukraina budzi się w szoku. Stawialiśmy opór jednemu imperium kolonialnemu, tymczasem drugie mocarstwo podejmuje działania zawłaszczające nasz kraj" Dodał również: "Zełenski podpisał na razie tylko deklarację o zawarciu umowy. I teraz musi przekonywać polityków swojej partii Sługa Narodu, bardzo mocno "poturbowanej" przez wojnę, do jej zapisów. Nie jest to łatwe, tym bardziej że administracja Trumpa ciągle dorzuca nowe żądania". Useinowa cytuje Wirtualna Polska.
Węgry. Budapeszt gościł szefa MSZ-tu Gwinei Równikowej Simeona Oyono Esono Angue. Zaznaczył on na spotkaniu ze swoim afrykańskim odpowiednikiem, że aby móc przeciwstawiać się wciąganiu w wojnę potrzeba zachować suwerenność. Okazuje się, że także Gwinea Równikowa odrzuciła polityków Unii Europejskiej oraz innych polityków prowojennych, próbujących utrudniać porozumienia oraz rozmowy pokojowe. Węgierski minister zaznaczył, że obydwa kraje wbrew pozorom mają wiele wspólnego, bo „ten drugi kraj jest krajem o największym wskaźniku obywateli katolickich w Afryce, i jest bardzo oddany pokojowi i wzywa do pokojowego rozwiązywania konfliktów zbrojnych, jednocześnie pracując nad zapewnieniem stabilności kontynentu, co jest kluczowe dla utrzymania migracji zmierzających do Europy w ryzach”. A przecież Polska znana także z tego, że zdecydowanie najwięcej rodzi się obywateli katolickich w naszym kraju utrzymuje zdecydowania prowojenną politykę, do tego podsycając nienawiść do Rosji oraz Rosjan. Informację podał Barometr Polski.
Szwecja. Sztokholm ogłosił nowy, duży pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,6 miliarda dolarów. Pakiet ten obejmuje pojazdy pancerne, systemy obrony przeciwlotniczej, pociski artyleryjskie, systemy łączności satelitarnej i pewne wsparcie dla potencjału marynarki wojennej (prawdopodobnie kutry CB90). Jak informuje ekspert od spraw wojskowości Krzysztof Podgórski - 912 milionów dolarów zostanie przeznaczone na zakup broni dla Ukrainy od szwedzkiego przemysłu zbrojeniowego.
Argentyna. Prezydent Javier Milei w 2023 roku wywiózł złoto z rezerw finansowych Argentyny za granicę. Operacja została przeprowadzona bez informowania opinii publicznej i dopiero po fakcie wywołała gorącą debatę. Do dzisiaj nie ujawniono miejsca gdzie znajduje się depozyt. Centrolewicowy sojusz Unia dla Narodu (UP) skrytykowała prezydenta i rząd za brak przejrzystości i zażąda natychmiastowych wyjaśnień.
Izrael. Szef MON-u Izraela Israel Kac, ogłosił dziś znaczne rozszerzenie operacji wojskowej w Strefie Gazy, zapowiadając, że duże obszary tego palestyńskiego terytorium zostaną zajęte i włączone do stref bezpieczeństwa Izraela. Israel Kac nie sprecyzował jednak, jak duży obszar Izrael zamierza przejąć.
Adrian Onciu
tłumaczenie automatyczne

GLOBALIȘTII, ÎN DERUTĂ / Frenezia importurilor ieftine din China, timp de decenii, pare că se apropie de final. Cel puțin în Statele Unite. Europa încă stă în expectativă. Înțelege jocul lui Trump și încearcă să împiedice deglobalizarea, umăr la umăr cu Xi Jinping - principalul beneficiar al proiectului inițiat în anii 70 de Henry Kissinger.
Impunerea taxelor vamale de către Statele Unite nu este un moft al administrației Trump. Este chintesența politicii America First,…
Wyświetl więcej

GLOBALIŚCI, ZAMIESZANI / Szał taniego importu z Chin od kilkudziesięciu lat zdaje się dobiega końca. Przynajmniej w Stanach Zjednoczonych Europa wciąż ma nadzieję. Zrozum grę Trumpa i spróbuj zapobiec deglobalizacji, ramię w ramię z Xi Jinpingiem - głównym beneficjentem projektu zainicjowanego w latach 70. przez Henry'ego Kissingera.
Stany Zjednoczone nakładające podatki celne nie są oszustwem administracji Trumpa. To kwintesencja polityki America First, która ma na celu ożywienie silników lokalnego przemysłu, jednocześnie powstrzymując wzrost Chin.
Mamy wybór. Jeszcze możemy zamknąć oczy i powiedzieć, że będziemy żyć długo i dobrze z tanimi produktami "Made in Beijing". Pamiętajmy, że w Rosji bardzo przeszkadzała nam zależność energetyczna, ale nie mamy nic przeciwko dalszym kupowaniu przemysłowych ilości towarów elektronicznych, odzieży, samochodów, leków, paneli fotowoltaicznych, baterii, turbin wiatrowych itp. rano wszystko produkowane w Chinach
Z Księżyca widać ignorancję polityków globalistów. Inwestujemy dziesiątki setek miliardów dolarów w gospodarkę państwa oddalonego o tysiące kilometrów, zamiast w domu rozwijać własne firmy i zapewniać dobrze płatne miejsca pracy.
Dla Zachodu pokusa spożywania tanich produktów (w przypadku prostych obywateli) i maksymalnego zysku (w przypadku firm międzynarodowych) postawiła na rogu mgłę interesu narodowego. Staliśmy się chciwi i było nam bardzo wygodnie. Spodziewaliśmy się, że na tacę dostaniemy nawet chińską bieliznę, choć mamy wszystkie środki, aby ją wyprodukować, w dwóch krokach.
Trump dzisiaj zasygnalizował, że czas się obudzić. Odłóżmy na bok chciwość i wygodę i obliczmy strategicznie w dłuższej perspektywie, dla dobra naszych własnych narodów. Bądźmy samowystarczalni przynajmniej pod względem odżywiania, zdrowia i energii.
Kraje zachodnie masowo subsydiują gospodarkę Chin poprzez uzależnienie od taniego importu, głównie przez globalizację. Unika się produkcji krajowej z powodu wysokich kosztów, bezwładności i nieuczciwej konkurencji Chin (zob. subsydia rząd A to w perspektywie kompromituje bezpieczeństwo zachodu.
Szacuje się, że spośród wszystkich produktów importowanych z Zachodu, co najmniej 25 procent produkowanych jest w Chinach. Zjawisko poważnie podważa lokalne branże, prowadząc do utraty miejsc pracy i niekorzystnego bilansu handlowego. Na przykład deficyt handlowy USA z Chinami wynosi ponad 300 miliardów dolarów rocznie, co tworzy niezrównoważoną zależność gospodarczą.
Zróżnicowanie zasobów i zmniejszenie zależności od jednego państwa mają kluczowe znaczenie dla strategicznych towarów, takich jak leki. Chiny i Indie łącznie dostarczają ponad 60% światowych aktywnych składników farmaceutycznych (API). W USA 13% leków generycznych i 40% API pochodzi bezpośrednio z Chin. Penicylina, niegdyś masowo produkowana w Stanach Zjednoczonych, jest obecnie niemal wyłącznie importowana przez Pekin, ponieważ relokacja byłaby zbyt dużo kosztowana bez dotacji rządowych na dużą skalę
Nawet taki fundamentalista jak CT Popescu rozumie, że zależność Europy od produktów wyprodukowanych w Chinach nie może być trwała.
Deglobalizacja zaczęła obowiązywać w Waszyngtonie i wkrótce dotrze na kontynent europejski. Tak, będzie drogo. Za większość produktów zapłacimy więcej, a poziom życia będzie coraz gorszy. Ale na dłuższą metę to zwycięska strategia, bo daje nam możliwość, by stanąć na nogach. Rozwijanie własnego przemysłu, modernizacja rolnictwa i przyczynianie się do przyszłego dobrobytu opartego na pracy Rumunów, a nie na porozumieniach międzynarodowych z globalistycznym rządem Pekinu.
Fakt, że Ursula von der Leyen mówi, że taryfy Białego Domu są „dużym ciosem” dla światowej gospodarki, z pewnością pokazuje, że decyzja Donalda Trumpa od dawna była oklaskiwana przez patri
"Najwyższa" dyktatura byłaby dyktatura globalistów.
za: fb