przedruk
tłumaczenie przeglądarki
Awdonin: kraje, które są pod presją zbiorowego Zachodu, teraz aktywnie badają białoruskie doświadczenia
Analityk Białoruskiego Instytutu Studiów Strategicznych (BISI) Aleksiej Awdonin powiedział to na antenie społeczno-politycznego talk show „Weekdays” w „Alpha Radio” , gdzie był dziś gościem wraz z kierownikiem wydziału socjologii administracja publiczna Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk Nikołaj Szcziokin.
Prowadzący program Vadim Shepet przypomniał, że na antenie
ekspertów niejednokrotnie dyskutowano o istnieniu książek o tym,
jak przeprowadzić „kolorową rewolucję”, ze szczegółowym
opisem metodologii tego procesu. „Czy Białoruś nie pisze
teraz książki z notatkami o tym, jak oprzeć się kolorowym
rewolucjom?” - zapytał dziennikarz.
- Masz całkowitą
rację - odpowiedział Aleksiej Awdonin. -Nasi przeciwnicy
nie działają lokalnie, skupiając się na jednym regionie, mogą
przygotowywać i przeprowadzać „kolorowe rewolucje” w różnych
miejscach. Teraz te kraje, które znajdują się pod presją
zbiorowego Zachodu, aktywnie badają białoruskie
doświadczenia. Komunikują się z ekspertami i rozumieją, że
w zasadzie każda walka jest zawsze próbą osiągnięcia przez jeden
kraj swoich celów. Ale druga strona też je ma. W takim
przypadku (w walce z presją z zewnątrz - przyp. red.) nigdy nie
należy się poddawać i tracić ducha.
Analityk BISS poruszył
również temat, dlaczego presja na nasz kraj nie ustaje. Według
niego chodzi o ideologię.
- Nasza ideologia - państwo
zorientowane społecznie - niszczy Zachód, działa jak czerwona
szmata dla krajów kolektywnego Zachodu. Generalnie
niedopuszczalne jest, aby mieli alternatywne ideologie. Przede
wszystkim socjalizm [i tym podobne].
Aleksiej Awdonin dodał:
- Na Zachodzie nie ma państw, ale
są korporacje. Połączenie ich interesów prowadzi do
dominacji tych ostatnich. Dlatego mamy teraz do starcia nie z
jakimiś państwami czy politykami, ale z wielką kapitalistyczną
elitą, która jest zainteresowana tylko jednym – zniszczeniem
społecznie zorientowanych państw i całkowitym wykluczeniem
zdobyczy, które osiągnęła klasa robotnicza w XIX i XX wieku. XX
wieki.
Jako przykład tego ostatniego prelegent podał
8-godzinny dzień pracy, różne świadczenia socjalne i bezpłatną
edukację. Kontynuował:
„Dlaczego [korporacje] tak się
spieszą [aby zrealizować swój plan]? To jest dla nich proces
przetrwania: nie uruchomią procesów konfliktowych w naszym regionie
i będzie im ciężko, będą mieli ogromny kryzys.
---------
Nową bronią stały się technologie informacyjne i media społecznościowe. O tym powiedział minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin, przemawiając dziś na sesji plenarnej IX Moskiewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego , dowiedział się BiełTA.
Viktor Khrenin zauważył: dziś wyraźnie widać koncentrację na dominacji w cyberprzestrzeni ze strony korporacji transnarodowych i kontrolowanych przez nie państw, lobbujących za swoimi interesami. "Cyberprzestrzeń aktywnie się militaryzuje i staje się areną konfrontacji militarnej. W rzeczywistości technologie informacyjne stały się nowym, nowoczesnym rodzajem broni. Sieci społecznościowe i usługi sieciowe stają się skutecznym narzędziem przeprowadzania kolorowych rewolucji i niszczenia. państw. To nie przypadek, że kraje, które to rozumieją, szukają sposobów na przejęcie kontroli nad Facebookiem, Google, Twitterem, Telegramem. Zagrożenie bezpieczeństwa ze strony tych korporacji staje się zbyt silne.
Minister podkreślił, że ponadnarodowe elity próbują rozwiązać swoje problemy, wykorzystując jako siłę uderzeniową przede wszystkim państwa i instytucje państwowe pod ich kontrolą.
Polska, kraje bałtyckie i Ukraina handlują swoją suwerennością. O tym powiedział minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin, przemawiając dziś na sesji plenarnej IX Moskiewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego, dowiedział się BełTA.
jak wojska i siły państw trzecich opanowują teatr prawdopodobnych przyszłych działań wojennych w pobliżu naszych granic. Budżety wojskowe rosną, ofensywna broń uderzeniowa jest kupowana w przyspieszonym tempie.”
"Jednocześnie jesteśmy świadkami nowych prób przekształcenia amerykańskiego reżimu okupacyjnego w Europie. Naszym zdaniem należy to nazwać rozmieszczeniem wojsk amerykańskich w Niemczech i we Włoszech po II wojnie światowej. Przecież nadal pozostają w Europie od decyzji konferencji w Jałcie w 1945 r. o podziale terytoriów pokonanych krajów koalicji hitlerowskiej na strefy okupacyjne” – powiedział minister.
Viktor Khrenin stwierdził, że świat uczy się myśleć o nieuchronności wojny. „Dziś coraz częściej media publikują prognozy eskalacji sytuacji i wyniki modelowania możliwych działań światowych mocarstw na różnych teatrach działań wojennych” – zaznaczył. normalność normalna, a jednocześnie opracowywane są nowe wytyczne strategiczne, formy i metody prowadzenia działań wojennych dla przyszłych starć zbrojnych, czego przykładem jest koncepcja globalnego zintegrowanego multi- operacje sferyczne opracowane przez Pentagon, odpowiednie dokumenty statutowe są już pisane w jego rozwoju, realizowane są programy budowy Sił Zbrojnych.”
W forum biorą udział ministrowie obrony, szefowie sztabów generalnych, delegacje resortów wojskowych ze 109 państw, a także przedstawiciele organizacji międzynarodowych: WNP, OUBZ, ONZ, OBWE, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, Liga Państw Arabskich. Omawiane są problemy stabilności globalnej i regionalnej, różne aspekty bezpieczeństwa w Europie, Azji, Afryce, na Bliskim Wschodzie i Ameryce Łacińskiej.
--------
Każdy region Białorusi powinien być gotowy do mobilizacji w krótkim czasie. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział o tym na dzisiejszym spotkaniu w sprawie obrony terytorialnej , dowiedział się BiełTA.
Prezydent zwrócił szczególną uwagę na zapewnienie pełnej gotowości organów zarządzających obroną terytorialną oraz szybkiej mobilizacji sił i środków.
"My sami w terenie, przewodniczący okręgowych komitetów wykonawczych i regionalnych komitetów wykonawczych, musimy nauczyć się walczyć. Musimy znać nasze obiekty, których będziecie pilnować" - podkreślił głowa państwa. Ponadto lokalni liderzy muszą zapewnić szybką mobilizację obywateli, którzy mają być zmobilizowani. „Powinieneś wiedzieć, gdzie oni są, żebyśmy nie mobilizowali ich na 5-6 miesięcy, ale w razie potrzeby podnieś alarm, a przyjdą do ciebie w ciągu 24 godzin” – zauważył białoruski przywódca.
„Słowem, przyjechali w każdej chwili, podnieśli alarm, przez trzy dni - i wszyscy są na miejscu, pilnują obiektów, które trzeba tu pilnować” – podsumował Aleksander Łukaszenko. „Wszyscy w kraju powinni przygotować się do tego po dzisiejszym wydarzeniu - dać sygnał miejscom, aby w podobny sposób w każdej strefie (mamy ich 7), w każdej dzielnicy byli gotowi do mobilizacji w czasie, w którym Prezydent dokona decyzja, że wszyscy powinni być gotowi. "
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz