Maciej Piotr Synak


Od mniej więcej dwóch lat zauważam, że ktoś bez mojej wiedzy usuwa z bloga zdjęcia, całe posty lub ingeruje w tekst, może to prowadzić do wypaczenia sensu tego co napisałem lub uniemożliwiać zrozumienie treści, uwagę zamieszczam w styczniu 2024 roku.

sobota, 4 stycznia 2014

Chełmno wg wiki





Część II o nieprawdzie w wiki




A teraz o pięknym polskim mieście Chełmno.

W wiki czytamy:




oraz





No i znowu bełkot w pierwszym zdaniu.

„Nazwy miejsc wyróżniających się z otaczającego krajobrazu posiadają od niepamiętnych czasów swoje nazwy.”
Jest to zaznaczenie, że od niepamiętnych czasów, czyli od zawsze.
Dalej:
„Nadwiślańskie wzgórze koło dzisiejszego miasta Chełmno miało taką starożytną nazwę Kulm pochodzenia skandynawskiego. „

Śmieszne jest słowo „taką” - jakby pisało dziecko. Może chodzi o to, by dać do zrozumienia, że autor dziwi się, że nazwa jest taka niepolska. Jakby się ktoś czepiał – to nie on to wymyślił, co widać po tym, że się dziwi...

Jeśli informacja jest fałszywa, to osoba dziwująca się jej, na pewno nie stoi za jej fałszerstwem.

Taka prosta konsekwencja kilkusetletniego prania mózgów - skoro ktoś sto razy powtarza Polakom w twarz jakieś oczywiste kłamstwo, to oni zaczynają przytakiwać – tak to funkcjonuje.
Wystarczy się nie wyłamywać z wypracowanej opatentowanej ugruntowanej i pewnej metody.

Widziałem to już kilka razy i kiedy sam w takiej sytuacji zagrałem rolę przytakującego Polaka... co zrobiła druga strona?? Zaczęła się dusić ze śmiechu – bo myślała, że jej to tak „łatwo poszło”...
Niereagowanie na argumenty, erystyka i zaprzeczanie – z żelazną konsekwencją, w żywe oczy powtarzanie, że czarne jest białe – to są ich metody.
I jak będziemy je lekceważyć to nam zjedzą połowę historii, jak zjedli dotychczas.


Ale też:
Taką, bo może dziwną jak na pochodzenie skandynawskie - bo to przecież niemieckie słowo.
A więc autor zapewnia mnie, że on nic nie wie o niemieckim pochodzeniu tego słowa i broń boże on niczego tu nie próbuje zafałszować – on się też dziwi....

taką starożytną –to też kolejne podkreślenie, że od zawsze– autor koniecznie chce, abyśmy to sobie dobrze utrwalili.


Uważnie przyjrzyjmy się tej informacji wyrzucając zbędne „odwracacze uwagi”.

wzgórze... miało..... starożytną nazwę … pochodzenia skandynawskiego – i to jest właśnie fałsz.

Bo wzgórze było nazwane przez Słowian „chełm” i to jest jego starożytna nazwa – pochodzenia słowiańskiego.
Nazwa Kulm powstała, kiedy na te tereny przywędrowali niemcy, długo po Słowianach.

Żadne źródła nie wspominają o skandynawskim pochodzeniu nazwy.



[Fałsz, ale i nie fałsz – no bo co kto rozumie pod pojęciem „starożytne”?? Potocznie każdy rozumie to po swojemu i o to chodzi – nic nie można udowodnić, nie ma twardych dowodów....
Nie każdy musi wiedzieć, że starożytność oznacza – do V wieku n.e. Wszystko co było potem nazywamy nowożytnością. Jednak wiki jest rzeczą umowną i autor nie musi tego wiedzieć....]




I ostatnie zdanie:
 „Polska nazwa miasta wywodzi od słowa chełm, również oznaczającego "wzgórze"[3].””

Układ informacji w szyku – najpierw fałszywa geneza „skandynawska”, a dopiero potem polska – podkreślona słowem „również” sugeruje jednoznacznie - i fałszywie - że pierwotną nazwę nadali jacyś Skandynawowie, a dopiero potem Słowianie.

Chociaż samo zdanie, samo w sobie zawiera prawdę – bo prawdą jest, że słowo „chełm” również jak słowo kulm oznacza „wzgórze.”

Tak więc mamy misz-masz, z którego ktoś może niebezpośrednio wysnuć wniosek, że Słowianie byli na tych terenach nacją wtórną, po jakiś tam starożytnych Skandynawach – a jak rozumiem intencje autora - najpewniej niemcach.

Czytając tekst o historii spodziewamy się układu chronologicznego i tak też odczytujemy każdy tekst traktujący o historii.

Więc cała sztuczka polega na odwróceniu chronologii w tekście i zasadniczo nie trzeba fałszować faktów, aby wprowadzić kogoś w błąd.

Wystarczy odwrócić, pomieszać chronologię.


Na końcu zdania znajdujemy odnośnik [3] do przypisu:

Halina Turska: "Nazwy miejscowe powiatu chełmińskiego", w: M. Biskup (red.) Dzieje Chełmna i jego regionu. Zarys monograficzny, Toruń 1968 [1]

Druga pozycja jest zbiorem prac i min. zawiera tekst Haliny Turskiej.

Znajdujemy go w zasobach Kujawsko – Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, kopiujemy na dysk (nie działa wyszukiwarka słów) i szukamy...

Skan z książki:



Tak więc autor paple co bądź, podpisując swoje wywody odnośnikiem do źródła swej wiedzy - kto nie zajży do książki, może odnieść fałszywe wrażenie, że przypis dotyczy całej informacji, lącznie z wątkiem skandynawskim.



Idźmy dalej.

Autor swój krótki wstęp podpiera odnośnikiem:

 Osobne artykuły: historia Chełmnaprawo chełmińskie.

A więc jakoś się zabezpiecza.
Co tam mamy...

"Cmentarzyska z epoki brązu z wczesnej fazy kultury łużyckiej (1200 lat p.n.e.), z Gzina i Kałdusa dały rozpoznać ozdoby i narzędzia, jakie noszone były w tamtym czasie: kultura łużycka to jedna z kultur pól popielnicowych."



Potem:




Potem przechodzimy do:

Historia Chełmna w latach 1224-1450

i czytamy obszerny fragment o bazylice i wtedy...:











Ale co nam mówi książka:







Potem czytamy:


„Chełmno już od wczesnego średniowiecza było grodem leżącym na liczącej co najmniej 2500 lat drodze, łączącej grody kultury łużyckiej (patrz również: Stara droga w Chełmży). Grodzisko kultury łużyckiej, znane jako Góra Świętego Wawrzyńca, zasiedlone potem przez Słowian, oraz cmentarzyska odkryte w pobliskim Kałdusie potwierdzają jego strategiczne położenie.”

A co z tajemniczymi „starożytnymi” Skandynawami??
Ani słowa...
Ale spokojnie, jeszcze to wyjaśnię...


Kultura łużycka i Słowianie.

Wielu polskich naukowców uważa, że kultura łużycka to nasi przodkowie – czyli Słowianie.
Wg badań polskich genetyków z Bydgoszczy:

„- Wchodzimy w dyskusję z archeologami, którzy w znacznej większości utrzymują, że etnogeneza Słowian to sprawa stosunkowo niedawna. Według nich Słowianie jako etnos pojawili się w Europie dopiero we wczesnym średniowieczu. Wnioski takie mogą wynikać z obiektów kultury materialnej odnajdywanych w Europie. Tymczasem my na podstawie badań genetycznych stwierdziliśmy, że niektórzy przodkowie Słowian pojawili się w Europie znacznie wcześniej - nawet 4 tys. lat temu - mówi członek zespołu badawczego, prof. Tomasz Grzybowski z CM UMK.”

„...komponenty puli mtDNA Słowian, które były obecne w Europie Środkowej już w epoce brązu, więc przynajmniej w 3 tysiącleciu p.n.e." - przyznaje Grzybowski i wyjaśnia, że mutacje odnajdowane u Słowian musiały powstać w Europie już w starożytności.”


Czyli my tu na tych terenach w Polsce mieszkamy już od starożytności – min. od 3 wieku p.n.e. czyli od co najmniej 5 tysięcy lat.

Można by powiedzieć – od zawsze.


Na stronie miasta Chełmno znajdujemy taką notatkę:

„Pierwsza źródłowa wzmianka o Chełmnie pochodzi z XI w. Najstarsze zapisy tej nazwy przekazały nam ją w postaci Chołmien z północnopolskim połączeniem głosek „oł”. Stąd pochodzi łacińska nazwa Culmen jak również niemiecka Colmen czy też Culm.

Nazwa miasta odnosi się głównie jednak do położenia topograficznego miasta. Polskie określenie „Chełmno” pochodzi od słowa „Chełm” co oznacza hełm, wzgórze. To samo znaczenie ma również łacińskie określenie, Culmen i niemieckie Kulm.
A więc Chełmno oznaczało osadę na wzgórzu, ponieważ zostało założone na wzgórzach już jako Kałdus, potem jako nowe miasto Chełmno w dzisiejszym Starogrodzie jak również i obecne.”


Nie wyobrażam sobie, aby na stronie miasta znajdowały się informacje wzięte z sufitu...


Polecam stronę

http://bezlidera.blogspot.com/
jeśli masz pomysł na rozbudowę strony, na to jakie informacje winny znależć się w zakładkach, proszę o wpis w komentarzach

oraz oczywiście:
http://werwolfcompl.blogspot.com/



P.S. 19 lutego 2014 r. - wiki zamieniło dane wg mojej sugestii

Chełmno (dawn. pol. Chołmien, łac. Culmen, niem.: Culm, Kulm)

Nazwy miejsc wyróżniających się z otaczającego krajobrazu posiadają od niepamiętnych czasów swoje nazwy. Nazwa miasta Chełmno jest bardzo stara i ma charakter topograficzny - pochodzi od słowa chełm, oznaczającego "wzgórze". Chełmno – to dosłownie osada na wzgórzu. Najstarszy zapis to Chołmien. Od tej nazwy powstały niemieckie nazwy Colmen, a potem Culm[3].





http://pl.wikipedia.org/wiki/Che%C5%82mno

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz