Maciej Piotr Synak


Od mniej więcej dwóch lat zauważam, że ktoś bez mojej wiedzy usuwa z bloga zdjęcia, całe posty lub ingeruje w tekst, może to prowadzić do wypaczenia sensu tego co napisałem lub uniemożliwiać zrozumienie treści, uwagę zamieszczam w styczniu 2024 roku.

sobota, 29 marca 2025

Rumunia 2.0 - sąd nakazał areszt szefowej Gaugazji




przedruk



Szefowa Gagauzji aresztowana, ciężkie zarzuty. Rosja może się zemścić na Mołdawii

Grzegorz Kuczyński
29 marca 2025, 13:00





Jewhenia Gucul, baszkan Gagauzji, została zatrzymana we wtorek 25 marca na lotnisku w Kiszyniowie. Po upływie przewidzianych prawem 72 godzin w areszcie, decyzję w jej sprawie podjął sąd, decydując o areszcie tymczasowym w wymiarze 20 dni.


Gucul oskarżona


Prokurator Adrian Scutaru powiedział dziennikarzom, że Gucul została oskarżona na podstawie czterech artykułów: 
- nielegalne finansowanie kampanii wyborczej na stanowisko szefa Gagauzji w 2023 r., 
- fałszowanie dokumentów, 
- fałszowanie deklaracji i 
- fałszowanie raportów finansowych kampanii

Prawnik Gucul, Sergiu Moraru, powiedział, że zarzuty postawione jego klientce można postawić każdemu konkurentowi wyborczemu, ponieważ kandydaci nie wiedzą, kto przekazuje darowizny i w jakiej wysokości, a także nie zajmują się sprawozdaniami.



Mołdawskie śledztwo wszczęło dwie sprawy karne przeciwko Gucul: nielegalne finansowanie jej działalności politycznej (import pieniędzy z Rosji) oraz udział w organizacji protestów w Kiszyniowie w 2022 roku. 


Gucul zaprzecza wszystkim oskarżeniom. 

Powiedziała, że rzekomo zaproponowano jej zamknięcie sprawy karnej za opuszczenie stanowiska szefowej Gagauzji. 

Twierdzi też, że namawiano ją do złożenia fałszywych zeznań na temat działalności Partii Szor, która nominowała ją na stanowisko szefa Gagauzji.






Gaugazja na mapie Mołdawii






23 grudnia 1994 roku Parlament Republiki Mołdawii przyjął „Ustawę o Specjalnym Prawnym Statusie Gagauzji (Gagauz Yeri)”. W roku 1995 odbyło się referendum, mające na celu wytyczenie granic administracyjnych Gagauzji oraz ustanowienie stolicy Autonomii.



W Autonomii Gagauskiej (Gagauz Yeri), podobnie jak w Naddniestrzu, istnieją nastroje separatystyczne.

Ludność przejawia silne tendencje prorosyjskie, mimo że w latach 1946–1947 w wyniku głodu aż 40-60% populacji Gagauzów na tym obszarze zmarło, co było wynikiem zarówno katastrofalnej suszy jak i drakońskich podatków i zawyżonych norm obowiązkowych dostaw dla państwa nałożonych przez władze radzieckie na rolników, którzy nie przejawiali chęci do kolektywizacji rolnictwa. 


Po parafowaniu przez Mołdawię w listopadzie 2013 roku umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską parlament Gagauzji uchwalił przeprowadzenie referendum sprawdzającego, czy ludność chce integracji z Unią Europejską czy tworzoną przez Rosję unią celną. Władze Mołdawii uznały decyzję za wykraczającą poza kompetencje parlamentu Gagauzji i podjęły działania na rzecz zablokowania tej inicjatywy.

Na czele Autonomii stoi gubernator (baszkan), będący jednocześnie członkiem rządu Mołdawii.

Gagauzja posiada także swój lokalny parlament Halk Topluşu. Jest to najwyższy organ przedstawicielski. Parlament ma prawo tworzenia i legalizacji ustaw oraz innych aktów prawnych. Swoich przedstawicieli w parlamencie – minimum jednego – ma każda miejscowość w Gagauzji, niezależnie od liczby mieszkańców. W Halk Topluşu zasiada 35 deputowanych, wybranych na czteroletnią kadencję. Odpowiednikiem rządu jest Komitet Wykonawczy. 

W momencie powstania Autonomii, Gagauzja otrzymała prawo do secesji w przypadku, gdyby Mołdawia chciała się zjednoczyć z Rumunią. Prawo to zostało jednak de facto anulowane poprzez zmianę zapisu artykułu nr 111 w konstytucji Republiki Mołdawii w roku 2003. 

W 2007 roku Başkan M. Formuzal powołał do życia nowy organ doradczy, jakim jest Rada Starszych składająca się z 27 członków.








Szefowa Gagauzji aresztowana, ciężkie zarzuty. Rosja może się zemścić na Mołdawii | Portal i.pl

pl.wikipedia.org/wiki/Gagauzja





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz