Maciej Piotr Synak


Od mniej więcej dwóch lat zauważam, że ktoś bez mojej wiedzy usuwa z bloga zdjęcia, całe posty lub ingeruje w tekst, może to prowadzić do wypaczenia sensu tego co napisałem lub uniemożliwiać zrozumienie treści, uwagę zamieszczam w styczniu 2024 roku.

wtorek, 21 maja 2024

Ewolucjonizm






przedruk
tłumaczenie automatyczne



Pogrążona w żałobie szympansica miesiącami opiekuje się swoim martwym dzieckiem w hiszpańskim zoo





Natalia straciła dziecko, gdy miało zaledwie kilka dni. Od tamtej pory przylgnęła do bezwładnego ciała



Pogrążona w żałobie szympansica nosiła ze sobą martwe dziecko przez trzy miesiące, ku zdziwieniu odwiedzających zoo.

Osoby udające się do zoo Bioparc w hiszpańskim mieście Walencja w ciągu ostatnich trzech miesięcy były witane widokiem pogrążonej w żałobie małpy niosącej swoje martwe dziecko.


Natalia straciła dziecko, gdy miało zaledwie kilka dni. Od tamtej pory przylgnęła do bezwładnego ciała, najwyraźniej nie chcąc się rozstać.


"Jest to zachowanie, które wcześniej obserwowano u szympansów, nie tylko w ogrodach zoologicznych, ale także na wolności" – powiedział Reutersowi Miguel Casares, szef Bioparc.

Podobnie jak ludzie, szympansy mogą opłakiwać śmierć bliskich, ale rzadko zdarza się, aby proces ten był tak gwałtowny lub tak długi. Niemniej jednak, Casares powiedział, że należy to szanować, tak jak u ludzi:

"Nasi goście, którzy na początku są dość zszokowani widokiem martwego dziecka, rozumieją, gdy tylko wyjaśnimy im, dlaczego je zostawiliśmy i dlaczego trzymamy je pod obserwacją".


Natalia straciła już jedno ze swoich potomstwa w 2018 roku, więc tym razem była bacznie monitorowana.

Szympansy należą do najbardziej zagrożonych naczelnych w Afryce, gdzie dzika populacja licząca od 100 000 do 200 000 cierpi z powodu polowań, utraty siedlisk i chorób.


Badanie przeprowadzone na początku tego miesiąca wykazało, że szympansy, podobnie jak ludzie, mogą uczyć się przez całe życie.

Naukowcy odkryli, że małpy człekokształtne nadal uczą się i doskonalą swoje umiejętności posługiwania się narzędziami w dorosłym życiu.

Zespół zaobserwował, że szympansy z wiekiem coraz lepiej posługiwały się palcami do chwytania i manipulowania narzędziami z patyczków, a także kontynuowały doskonalenie swoich umiejętności w ciągu pierwszych 20 lat życia.

Zespół twierdzi, że jego odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Plos Biology, pokazują, że doskonalenie umiejętności jest czymś więcej niż tylko kwestią rozwoju fizycznego i potencjalnie wiąże się również ze zdolnościami uczenia się umysłowego.


Zdaniem naukowców praca pomaga również rzucić światło na umiejętności myślenia i uczenia się przez całe życie, które ewoluowały u ludzi.






Pogrążony w żałobie szympans miesiącami pielęgnuje martwe dziecko w hiszpańskim zoo | Niezależny (independent.co.uk)









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz