Strony wciąż aktualne...

piątek, 17 października 2014

Motyw historyczny krzyża.

Motyw krzyża i pala
 
Motyw historyczny krzyża.
 
Większość wyznań religijnych uważa, że Jezus poniósł śmierć na krzyżu. Ale są też tacy, którzy uważają, że śmierć nastąpiła na pojedynczym palu. Czy są jakieś wcześniejsze przesłanki, zanim spisano Biblię? Są różne hipotezy i zapewne do końca nie jesteśmy w stanie wykazać w sposób jednoznaczny. Jednakże warto przyjrzeć się niektórym przesłanką, które przynajmniej taką sugestię oferują. Dość ciekawym zdaje się być odkrycie archeologiczne w Brazylii, gdzie pewne źródło podaje (parafrazując):
Schronisko Lapa do Santo znajduje się 60 km od Belo Horizonte, jednego z największych miast Brazylii. W lipcu 2009 r. podczas badań archeologicznych na głębokości 4 m ukazała się wyryta w skalnym podłożu postać człowieka. Prowadzone analizy radiowęglowe i datowanie metodą optycznie stymulowanej luminiscencji wskazały, że mężczyznę wyryto ponad 11-10,5 tys z uwydatnionym fallusem.


















Kiedy przyjrzymy się pewnym szczegółom, to ich motywy są zbieżne z niektórymi motywami obecnych krzyży. Z lewej strony widzimy ślad wykopaliska. W środku odwzorowana rycina, która przedstawia postać rozkrzyżowanego człowieka, tworząc zarazem szkic skrzyżowanych belek. Można domniemać na religijny charakter, kiedy uwzględnimy współczesną symbolikę, będącą być może echem tego starożytnego odkrycia.




Teraz zwróćmy uwagę na dłonie, które zamiast pięciu palców, są trzy. Obecnie można ten motyw zauważyć na krzyżu zwanym liliowym. Krzyż symbolizuje jedność Chrystusa w Trójcy. Inne interpretacje dopatrują się w sumie płatków, jako Jezusa wśród dwunastu apostołów. W archeologicznym rycie można się doliczyć dwunastkę w palcach nóg.









Na ilustracji z lewej strony, materiał na biodrach jest tak podwinięty na części intymnej, że stwarza wrażenie męskiego narządu we wzwodzie, gotowym do zapłodnienia.Cechą charakterystyczną wykopaliskowej ryciny jest fallus. Ten motyw jest uwypuklony na ikonie Chrystusa namalowana przez mnicha syryjskiego z San Damiano w XII wieku. Ta ikona znajduje się nad ołtarzem głównym w kościele p.w.. św. Barbary w Łęcznej (powiększenie).




Wąż w Biblii i mitologii


Przedstawiciel greckiej mitologi Asklepios, doszedł do takiej wprawy, że posiadł umiejętność wskrzeszania umarłych. Z tego względu Asklepios nazywany był Zbawicielem (gr. Soter).

Podobną myśl przedstawiono w Biblii, gdzie odcięte ręce i głowa węża zamiast ludzkiej z wkomponowanym palem, powodują taki sam obraz, jaki opisano w Biblii. 

Wtedy Jahwe-Bóg rzekł do węża: – Ponieważ to uczyniłeś, jesteś przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i dzikich stworzeń. Czołgać się będziesz na brzuchu i prochem karmić po wszystkie dni twego życia
(Rdz 3:14 bp).
 
Wygląda, że pierwotnie miał odnóża, ale uległ ewolucji jak przedstawiono ryciny wykopaliska, w dodanej rekonstrukcji prawej strony.

Lb 21:8 BT Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu. 9. Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu.

Ja 3:14 A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego.
W książce Wnikliwe Poznawanie Pism (wyd. ŚJ) dano wyjaśnienie.
Tom 2 str. 918


Ta pobieżna analiza rodzi pytanie. Dlaczego Wszechwiedzący Bóg z jednej strony stawia za proroczy obraz węża, jako zbawienie oraz posiadający zalecane cechy? Mt 10:16 bt … Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie. Z drugiej zaś strony wąż przedstawiany jest jako czynnik zła utożsamiany ze stworzeniem duchowym.
Tom 2 str. 919
Mat 23:33 Węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle? Ja 8:44 Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i nie wytrwał w prawdzie, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. Ap 12:9 I został strącony wielki Smok, Wąż starodawny, który się zwie diabeł i szatan, zwodzący całą zamieszkałą ziemię;





Wygląda na to, że przed biblijnej symboliki węża, jak i okres pisarzy narodu staro-testamentowego, aż po dziś, oddziałuje synkretycznie i wywiera kontrowersyjne kultywowanie symbolu krzyża, który ma związek z tym wężem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz