Strony wciąż aktualne...

wtorek, 29 października 2013

Chrobry cesarzem rzymskim






Ciekawa wypowiedź o historii Polski - wg źródeł zagranicznych.





Co było przed 966 rokiem jest też ważne, a może nawet ważniejsze - dla naszej polityki, historii i dobrobytu.











"Bądź obiektywny"
Obiektywizm to inna nazwa na: "Nie dbaj o swoje interesy, bo moje interesy są ważniejsze"












 

 

 

KOMENTARZE

  • *****
    Czytałem kiedyś, że przez dwa lata Szczecin był stolicą Polski, a jedna z córek Chrobrego została wydana za syna króla Wikingów, który potem założył dynastię na Islandii.


    Czy Chrobry mógł być cesarzem rzymskim, jeżeli jego ojciec chrzest przyjął z rąk czeskich katolickich duchownych, tak aby tym postępowaniem nie zostać wasalem cesarstwa niemieckiego? A dokładnie jednego z cesarzy z księstw niemieckich, którzy dostali swoje korony z rąk któregoś z papieży?

    Proszę to wyjaśnić, ponieważ wiedza na ten temat u Polaków jest znikoma, a przy tym prosiłbym pana o podanie odnośników do książek lub opracowań źródłowych, na podstawie których tę wiedzę będzie można sobie ugruntować.

    p.s.

    Czy aby na ten temat nie pisał kiedyś Jędrzej Giertych?
  • Bardzo ciekawy wykład wart dokładnego sprawdzenia
    Bo przy mojej dotychczasowej wiedzy rzeczywiście nie znajduję większych błędów historycznych, choć niektórych faktów tu podanych nie jestem pewien. Warto jednak to sprawdzić.
  • @Paweł Tonderski 12:08:17
    Przyjęcie chrztu nie uzależniało nawróconego od udzielającego chrztu. Chrztu mógł udzielić praktycznie każdy ksiądz. Dlatego nie chcąc uzależnić się od Cesarstwa Niemieckiego Mieszko przyjmuje chrzest z rąk Czechów, ale zaraz dokonuje znamiennego kroku o którym się nie wspomina. Ofiarowuje ziemie Polan papieżowi, czyli władcą Polski staje się papież, zaś sam uzyskuje tytuł księcia lennego. Właśnie za to płaciliśmy Watykanowi świętopietrze. W ten sposób państwo Polan stanęło na równi z Cesarstwem niemieckim. Nie było zależności państwa Polan od Cesarstwa Niemieckiego. Stąd m.in. gest Ottona uznającego Chrobrego za równego sobie, poprzez założenie diademu na głowę Chrobrego. Formalnie zgodę na koronację Chrobry uzyskuje od Papieża Jana XIX czyli korona założona została mu na głowę za zgodą papieża, nie musiała być z rąk papieża, wystarczyło, że z rąk jego wysłanników.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz